Marie Skłodowska-Curie and Pierre Curie – Polish – French Science Award

Chercheurs, Institutionnel

The Marie Skłodowska-Curie and Pierre Curie Polish-French Science Award is a joint initiative of the Foundation for Polish Science (FNP) and the French Academy of Sciences. The aim of the Award is to recognize distinguished scientific achievements resulting from Polish-French cooperation. The prize is financed jointly by the Zygmunt Zaleski Foundation and the Foundation for Polish Science. The Award was established in 2019 to mark the Polish-French Year of Science.

Cele

Nagroda ma na celu podkreślić korzyści płynące z polsko-francuskiej współpracy naukowej. Jest przyznawana dwójce współpracujących ze sobą naukowców z Polski i Francji w dowód uznania ich wspólnych osiągnięć badawczych, które przyczyniły się do zacieśnienia współpracy naukowej między obu krajami.

Adresaci

Najaktywniejsi uczestnicy polsko-francuskiej współpracy naukowej, którzy mogą wykazać się wybitnym dorobkiem badawczym będącym rezultatem tej współpracy.

Konkurs jest skierowany do reprezentantek i reprezentantów wszystkich dziedzin nauki.

Oferta

Nagroda przyznawana jest co dwa lata w drodze konkursu parze uczonych.

Laureaci otrzymują po 15 tys. euro, w tym 5 tys. euro jako nagrodę indywidualną i 10 tys. euro w postaci subsydium na kontynuowanie współpracy naukowej.

Procedura

Nagroda przyznawana jest na podstawie nominacji. Do zgłaszania kandydatek i kandydatów uprawnieni są wszyscy czynni przedstawiciele polskiego i francuskiego środowiska naukowego, posiadający stopień naukowy doktora.

Autonominacje będą rozpatrywane.

Nominacja musi wskazywać dwóch naukowców dowolnej narodowości, ze stopniem naukowym doktora, jednego pracującego w Polsce i jednego we Francji.

Nominacja powinna zawierać:

  • Opis wspólnych osiągnięć naukowych obu kandydatów w ramach polsko-francuskiej współpracy naukowej, wraz z planami dalszej współpracy badawczej (maksymalnie 3 strony A4)
  • Listę do 10 publikacji dotyczących wskazanego w nominacji wspólnego osiągnięcia naukowego (rekomendowane jest dodanie 3 do 5 linii komentarza do każdej publikacji i linków do ich elektronicznych wersji, jeśli są dostępne)
  • Życiorysy zawodowe obu kandydatów (maksymalnie 2 strony A4 dla każdego kandydata)
  • Dwa pisemne polecenia dla nominowanej pary:
    • w przypadku nominacji, jeden list polecający dla nominowanej pary wystawiony przez inną osobę niż nominujący (maksymalnie 2 strony A4) i uzasadnienie nominacji przez nominującego (do 3600 znaków).
    • w przypadku autonominacji, dwa listy polecające dla nominowanej pary (maksymalnie 2 strony A4 każdy z nich).

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Francuska Akademia Nauk są sygnatariuszami Deklaracji z San Francisco – DORA. Ujęte w niej zasady jakościowej oceny wiążą się z ograniczeniem kryterium parametrów bibliometrycznych i nieuwzględnianiem impact factor.

Laureatów nagrody wybiera polsko-francuskie Jury powołane wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Francuską Akademię Nauk.

NAJBLIŻSZY TERMIN SKŁADANIA APLIKACJI

Zgłoszenia do trzeciej edycji konkursu są przyjmowane od 4 grudnia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. do godz. 16.00.

Nominacje należy składać w języku angielskim w formie elektronicznej za pośrednictwem internetowej bazy danych pod adresem: https://wnioski.fnp.org.pl.

Informacje o konkursie zamieszczone są na stronie https://www.fnp.org.pl/oferta/polsko-francuska-nagroda-naukowa-im-marii-sklodowskiej-i-pierrea-curie/

Publié le : 16/01/2024 à 11:19
Mis à jour le : 27/01/2025 à 12:31